Obróbki blacharskie stosuje się na krawędziach i załamaniach połaci dachowej, wokół kominów, wyłazów, okien dachowych, itp. czyli w miejscach, gdzie dach jest szczególnie narażony na przenikanie wody. Poprawne wykonanie obróbek blacharskich przedłuża żywotność dachu i eliminuje przecieki.

Przy wyborze obróbki do pokrycia dachu należy wiedzieć, że:

  1. Im bardziej skomplikowany dach, tym więcej obróbek i wyższe koszty jego wykonania.
  2. Im mniejszy spadek dachu, tym szersza obróbka. Po dachach o niewielkim spadku woda spływa wolno i tylko odpowiednio szeroka obróbka może zapobiec wnikaniu wody pod pokrycie.

Materiał na obróbki musi mieć trwałość zbliżoną do trwałości pokrycia, tak, aby obróbki nie zużyły się wcześniej niż pokrycie.

Materiał stosowany na rynny i obróbki blacharskie:

  1. Blacha ocynkowana – wiele inwestycji (ze względu na niskie koszty ) bazuje na blasze stalowej ocynkowanej. Blachy te nie wymagają konserwacji i malowania, jednakże ich trwałość nie jest zbyt wysoka.
  2. Blacha tytan – cynkowa – alternatywą dla blach ocynkowanych są blachy cynkowe, a w ostatnim czasie tytan – cynkowe (niewielka domieszka tytanu utwardza blachę cynkową). Cynk stosowany jest od około 200 lat, a jego szersze wykorzystanie w budownictwie nastąpiło ponad 100 lat temu. wiele elementów orynnowania, wykończeń i ozdób z tamtych lat przetrwało do naszych czasów.
  3. Blacha miedziana – miedź przewyższa swymi parametrami wszystkie inne materiały stosowane w systemach dachowych, a najlepszą rekomendacją są tu stare budowle Rzymu, Paryża czy Wrocławia.
  4. Blacha powlekana – Stosunkowo od niedawna do pokryć i obróbek dekarskich dość powszechnie stosowana jest blacha ocynkowana powlekana poliestrem (w wielu różnych kolorach). Powlekanie to znacznie wieksza trwałość blachy przy jednoczesnej dużej konkurencyjności cenowej w porównaniu do blachy tytan – cynkowej czy miedzianej. Stosowanie blachy powlekanej pozwala uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny.

 Typowa kolorystyka blach powlekanych:

raleBlacha ta zabezpieczona jest dodatkowo folia ochronną aby uniknąć zarysowań w czasie produkcji i transportu.

 

Posiadany park maszynowy umożliwia nam produkcję profesjonalnych obróbek blacharskich o długości elementów nawet do 4mb co znacznie ułatwia i przyspiesza montaż oraz obniża jego koszty.

Na zamówienie wykonujemy dowolne obróbki wg podanego kształtu i wymiarów.

Udzielamy porad związanych z zastosowaniem różnego rodzaju obróbek oraz ich montażem.