kolektory sloneczne

Zadaniem kolektorów słonecznych – czy to we Wrocławiu, czy wszędzie na świecie – jest odbiór energii cieplnej i przenoszenie jej za pomocą układu solarnego do zasobnika z wodą. Energię cieplną wychwytuje specjalnie skonstruowana powierzchnia absorbera, a następnie przekazuje ją za pośrednictwem płynu solarnego do zbiornika, gdzie gorący płyn ogrzewa wodę użytkową. Na Kolektory dajemy 10 lat gwarancji!!!

 

Kolektory słoneczne – Dlaczego to się opłaca?

 

Odpowiedź jest prosta:

 

zmniejszenie kosztów ciepłej wody użytkowej w ciągu roku aż do 70%!!!

Na czym to polega?

Zaledwie w 15 minut Słońce dostarcza do Ziemi tyle energii, ile nasza planeta zużywa przez cały rok. To doskonałe źródło darmowej energii – wystarczy ją tylko wykorzystać. Określa się, że kolektory słoneczne są w stanie pokryć od 50% do 75% zapotrzebowania w ciągu roku na C.W.U. Wszystko zależne jest od słońca i pory roku. Koszt inwestycji jest jednorazowy i zwraca się po 4 latach.

DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ Z NASZYCH USŁUG?

JESTEŚMY FIRMĄ DEKARSKĄ- DACHY TO NASZA SPECJALNOŚĆ -GWARANTUJEMY OPRÓCZ MONTAŻU KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH -BEZ USZKODZENIA KONSTRUKCJI DACHU , DOKONANIE PRZY OKAZJI NIEZBĘDNYCH NAPRAW I KONSERWACJI DACHU

SCHEMAT POKRYCIA C.W.U. Z INSTALACJI SOLARNEJ

Poniżej przedstawiamy wykres, który przedstawia możliwość pokrycia zapotrzebowania na C.W.U. przez instalację solarną w poszczególnych miesiącach roku.

tabela
Jak podgrzewać wodę w domu? Kolektory słoneczne vs. ogniwa fotowoltaiczne

Coraz częściej klienci, chcący korzystać z odnawialnych źródeł energii do ogrzewania wody w swoim gospodarstwie domowym, rozważają instalację ogniw fotowoltaicznych zamiast kolektorów słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna przynosi jednak zysk wtedy, kiedy produkujemy i odsprzedajemy prąd lub wykorzystujemy go na własne potrzeby. Jeżeli technologię fotowoltaiczną wykorzystamy jedynie do podgrzewania wody, nie będzie już mowy o szybkim zwrocie tej inwestycji.

Kolektory – wybrać płaskie, czy próżniowe?

Trudne pytanie, ale gdy weźmie się wszystkie za i przeciw wyłoni się odpowiedz.

Kolektor płaski w swej budowie jest bardzo prosty i dlatego bezawaryjny co przekłada się na długą gwarancję producenta ( w przypadku sprzedawanych przez nas niemieckich kolektorów to 10 lat. Standardowe zestawy kolektorów słonecznych posiadają 2-3 panele słoneczne i w przypadku uszkodzenia któregoś z nich jest automatyczny i natychmiastowy spadek uzyskiwanych parametrów pracy a to pozwala na natychmiastową reakcje inwestora.

Zestaw z kolektorami płaskimi będzie znacznie szybciej podnosił temperaturę wody w podgrzewaczu w czasie słonecznej pogody. Z kolei przy zachmurzonym niebie temperatura absorbera jest wyższa w kolektorze próżniowym, ponieważ jest wynikiem małych strat własnych.

Zaletą kolektorów płaskich jest możliwość bezproblemowego usunięcia zalegającego na
nich śniegu poprzez chwilowe uruchomienie pompy obiegu solarnego. W przypadku kolektorów
próżniowych jest to niemożliwe ze względu na brak konwekcji wewnątrz kolektora. Poza tym kolektory próżniowe posiadają znacznie mniejszą odporność na obciążenia mechaniczne ze względu na brak możliwości przeprowadzenia procesu hartowania podnoszącego wytrzymałość szkła. Są przez to znacznie bardziej narażone na przykład na gradobicie.

Gwarancja – zazwyczaj dla kolektorów próżniowych posiada więcej obwarowań i udzielana jest na krótszy okres, niż w przypadku kolektorów płaskich.

W przypadku kolektorów próżniowych już nie jest tak kolorowo.Budowa kolektora próżniowego już jest bardziej skomplikowana. Jest to szklana rura ze szkła borowo-krzemowego , w której osadzony jest absorber a wszystko zakończone jest metalem a dokładnie miedzią. Kolektor próżniowy latem chwilowo uzyskuje temperaturę 260-280-st/c i w tym momencie kłania się fizyka – rozszerzalność temperaturowa ciał stałych – inaczej pracuje metal inaczej szkło i w tych warunkach może nastąpić mikropęknięcie co spowoduje utratę próżni. Zestawy kolektorów próżniowych składają się średnio z 30 rur i gdy uszkodzeniu ulegnie 1-2 rury za jakiś czas następna mamy wtedy problem z monitoringiem kolektora.

Większość sprzedawanych w Polsce kolektorów próżniowych produkowanych jest w Chinach i zakłada się że 20% nowych rur jest uszkodzona czyli przy kolektorze 30 rurowym 6 rur – tylko które? Mówi się że kolektor próżniowy ma zadowalające uzyski energetyczne zimą, ale co będzie gdy spadnie śnieg lub będzie intensywny mróz. Większość sprzedawców mówi, że wtedy na sterowniku odwracamy chwilowo bieg ciepła, rozgrzewamy kolektor, rozpuszczamy śnieg a następnie kolektor zaczyna działać – tylko jak skoro w założeniu jest tam próżnia, która nie przepuszcza ciepła. Jeśli uda nam się takie coś zrobić to znaczy ze kolektor próżniowy mamy tylko z nazwy.

I wreszcie cena. Jeden dobry firmowy kolektor próżniowy posiadający gwarancję, certyfikaty pochodzenia i jakości kosztuje ok. 30 % drożej niż tej samej klasy kolektor płaski.

Reszta asortymentu do instalacji solarnej czyli pompy, sterowniki, zbiorniki itd. w każdym układzie jest taka sama, tylko gwarancja producenta jest o 5 lat mniejsza. Przy mej wiedzy i praktyce wybrałbym kolektor płaski.